Czym smarować świece żarowe?

Czym smarować świece żarowe?

Świece żarowe znajdziemy w praktycznie każdym silniku wysokoprężnym. W przypadku samochodów wyposażonych w silniki Diesla są one odpowiednikiem świec zapłonowych w napędach benzynowych. Tak jak w przypadku innych elementów eksploatacyjnych świece żarowe również należy utrzymywać w jak najlepszej kondycji, aby zapewnić ich prawidłowe działanie i uniknąć niepotrzebnych awarii. Bardzo ważna jest również umiejętna ich wymiana. Jak skutecznie to zrobić? Jaki smar do świec żarowych najlepiej się sprawdzi?

Jak często należy wymieniać świece żarowe?

Świece żarowe to podzespoły eksploatacyjne, które z czasem zużywają się i tracą swoje właściwości. Wpływa to na gorsze funkcjonowanie silnika i mogące wynikać z tego problemy z jego odpalaniem, zwłaszcza w niskich temperaturach. Producenci samochodów nie określają jednak dokładnie, po jakim przebiegu należy je wymienić. Najczęściej do ich wymiany dochodzi w momencie pojawienia się objawów awarii. Nie warto jednak czekać na ten moment –  najlepiej na bieżąco kontrolować stan świec żarowych.

Skąd wiemy, że doszło do uszkodzenia świecy żarowej? Najczęściej objawia się to kłopotami z uruchomieniem silnika oraz jego nierówną pracą zaraz po włączeniu. Stan świec możemy samodzielnie sprawdzić za pomocą czujnika, lub wykręcić je i podłączyć pod akumulator w celu sprawdzenia, czy odpowiednio się nagrzewają.

Czy smarować gwinty świec?

Nie wszyscy mechanicy są w tej kwestii zgodni, a producenci świec żarowych często nie wspominają o konieczności ich dodatkowego zabezpieczenia. Warto jednak zdecydować się na taki profilaktyczny krok – odpowiednie smarowanie gwintu świecy żarowej ułatwi jej demontaż w przyszłości i zapobiegnie ukręceniu. Wielu producentów zaleca, aby pokryć gwint i trzonek przeznaczonym do tego smarem. Pomaga to również uchronić przed wnikaniem wilgoci, co zapobiega powstawaniu korozji. 

Jaki smar do świec żarowych wybrać?

W celu uzyskania jak najlepszej ochrony dla poszczególnych elementów w samochodzie należy wybrać dobre produkty o odpowiednim przeznaczeniu. Czym smarować świece żarowe? Najlepiej postawić na oryginalny, starannie przetestowany preparat o wysokiej jakości. Świetnie sprawdzi się do tego SMAR MC 1650 przeznaczony do wtryskiwaczy, świec zapłonowych i grzewczych. Bardzo skuteczny skład powstały na bazie mieszanki komponentów silikonowych i ceramicznych zapewnia doskonałą ochronę przed zakleszczeniem oraz zdecydowanie ułatwi ekstrakcję podczas konserwacji. Smar ceramiczny do świec żarowych przeznaczony jest do pracy w imponującym zakresie temperatur – swoje właściwości zachowuje w przedziale od -50 °C do + 1200 °С.

Wybierając produkty VMPauto otrzymujesz najwyższą możliwą jakość składników i materiałów smarnych pochodzących z nowoczesnych fabryk i przebadanych w specjalistycznych laboratoriach. Dzięki temu zapewniają one ochronę pojazdom nawet w czasie ekstremalnych przeciążeń i warunków, z jakimi przychodzi im się mierzyć.

Z jakim momentem dokręcić świece żarowe?

Podczas wymiany świec żarowych na nowe konieczne jest przestrzeganie momentu dokręcania podanego przez producenta samochodu. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w instrukcji obsługi. Przykładowy moment dokręcania dla mniejszych świec M10 wynosi 15 Nm, a dla większych M14 – 28 Nm.

Zbyt wysoki momentem dokręcenia może w najgorszym wypadku doprowadzić nawet do pęknięcia świecy żarowej i do konieczności jej natychmiastowej wymiany. Nieprawidłowy montaż przyczynia się również do powstania zbyt małej szczelina pierścieniowej pomiędzy rurką żarową a metalową obudową, co powoduje przeniesienia na nią ciepła ze spirali regulacyjnej. Jest to bardzo niepożądany efekt zaburzający prawidłowy przepływu prądu, prowadzący do przegrzewania się świecy i skrócenia jej żywotność.

W przypadku demontażu starych świec żarowych może dojść do sytuacji, że osiągniemy odpowiedni moment dokręcenia, lecz w dalszym ciągu nie uda się jej odkręcić. Jak postępować w takiej sytuacji?

  • Polać olej syntetyczny na lekko poluzowany gwint świecy żarowej i pozostawić na minimum 24 h.
  • Po upływie określonego czasu uruchomić i rozgrzać silnik.
  • Ponowić próbę odkręcenie stosując się do maksymalnego momentu luzowania.

Po udanym demontażu świec należy pamiętać, aby używając odpowiednich narzędzi dokładnie wyczyścić gwint, stożkowe gniazdo i kanał świecy żarowej w silniku.

Z jaka siła dokręcić świece żarowe?

Musimy pamiętać, że świece żarowe należy wkręcać i wykręcać wyłącznie przy użyciu klucza dynamometrycznego. Tylko za pomocą tego urządzenia dostosujesz odpowiednią siłę, pozwalającą na zamontowanie świecy w taki sposób, aby spełniała zalecenia producenta dotyczące momentu dokręcania. Tylko w ten sposób będziemy mieli gwarancję ich prawidłowego działania. Warto również wiedzieć czym posmarować gwint świec żarowych zabezpieczając je przed korozją, zapobiegając wnikaniu wilgoci oraz ułatwiając ich późniejszy demontaż.