Dodatki do skrzyni biegów – najlepsze preparaty poprawiające jakość jazdy

Skrzynia biegów w samochodzie to kluczowy element budowy pojazdu, spełniająca w nim bardzo ważną rolę. Jest to mechanizm odpowiadający za zmianę przełożeń, umożliwiający efektywne wykorzystanie mocy wytwarzanej przez silnik. Jej optymalne działanie zdecydowanie wpływa na komfort jazdy, dlatego należy dbać o jej kondycję, przez cały czas eksploatacji samochodu. Sprawdź, jak zapewnić maksymalną ochronę przekładni, wykorzystując specjalne środki uszlachetniające i dodatki do skrzyni biegów.

Płyny eksploatacyjne w skrzyni biegów – jakie mają zastosowanie?

Olej przekładniowy jest niezwykle ważną substancją w samochodzie – chroni elementy przekładni przed uszkodzeniami mechanicznymi i pozwala na jej płynne działanie. Jeżeli zauważymy nieznaczny opór przy zmianie biegów, który wcześniej nie występował, to może to oznaczać, że olej w skrzyni stracił swoje właściwości, rozrzedził się lub wyciekł. Tak wyeksploatowana mieszanka nie zapewnia już należytej ochrony i narażamy się, że skrzynia szybciej się zużyje. Wymiany oleju należy dokonywać kiedy podczas używania skrzyni biegów zaobserwujemy szum, wibracje i inne niepokojące symptomy, lub według zaleceń producenta po przejechaniu pewnej ilości kilometrów – zazwyczaj jest to zakres od 60 00 km do 100 000 km.

Dodatki do oleju przekładniowego – maksymalna ochrona przed tarciem

W celu zapewnienia jeszcze lepszej pracy skrzyni biegów możemy sięgnąć po różnego rodzaju uszlachetniacze. RESURS TOTAL T to doskonały sposób na zapewnienie optymalnej ochrony manualnych skrzyń biegów nawet podczas ekstremalnie trudnych warunków. Jest to preparat zawierający nanocząsteczki stopu miedzi, cyny i srebra, dzięki którym tworzy warstwę ochronną o porowatej strukturze, która niczym gąbka utrzymuje olej w obszarze części ciernych, zapobiegając dalszemu niszczeniu. Najnowsza technologia w postaci wspomnianych wyżej cząsteczek pozwala dotrzeć do miejsc, w których występuje największe tarcie, temperatura i ciśnienie, przez co istnieje wysokie niebezpieczeństwo uszkodzenia.

Używanie RESURS TOTAL T jest niezwykle proste – wystarczy wlać zawartość do układu olejowego tuż po jeździe, gdy jednostka napędowa jest jeszcze rozgrzana. Następnie zaleca się przejechać 10–50 km, aby środek dotarł we wszystkie newralgiczne miejsca. Musimy jednak pamiętać, że żadna chemia motoryzacyjna nie jest w stanie naprawić uszkodzonych części silnika, kół zębatych czy skrzyń biegów. Dlatego tak ważne jest stosowanie różnego rodzaju środków pozwalających na przedłużenie żywotności skrzyni biegów – zniwelujemy dzięki temu ryzyko występowania awarii i konieczność dokonywania kosztownych napraw i renowacji.

Dodatek do skrzyni automatycznej

Skomplikowana budowa przekładni w skrzyniach dwusprzęgłowych sprawia, że do jej pielęgnacji wymagane będą środki posiadające inne właściwości i sposób działania. W większości maszyn z tego typu wykorzystywany jest olej o niskiej lepkości ATF. Do takich samochodów posiadamy w ofercie RESURS TOTAL AT zapewniający renowację i ochronę przed zużyciem, zmniejszenie tarcia podczas zmiany oraz eliminację mikropęknięć pomiędzy powierzchniami. Należy go jednak używać wyłącznie podczas wymiany płynu do automatycznej skrzyni biegów. Ten smar służyć może także doskonale do renowacji i zapobiegania zużyciu silników benzynowych i wysokoprężnych.

Dodatek do wyciszenia skrzyni biegów – popraw komfort jazdy

Jak poznać, że skrzynia biegów nie jest w najlepszej kondycji? Podczas zmiany biegów doświadczymy oporu, a mechanizm będzie „terkotał” i „szumiał”. Są to jednoznaczne sygnały, że nie wszystko działa tak, jak należy. Jest to znak, że olej skrzyni nie zapewnia już należytej ochrony i występuje zbyt duże tarcie pomiędzy poszczególnymi powierzchniami elementów mechanicznych.

Dodatki do skrzyni biegów zapewniają wiele korzyści – minimalizują zużycie kół zębatych, zmniejsza tarcie, odprowadzają ciepło i utrzymują w czystości pracujące mechanizmy, chroniąc je przed korozją i zanieczyszczeniami. Zabezpieczają także metalowe części podczas zimowego rozruchu oraz od nadmiernego przegrzewania podczas gwałtownego hamowania i przyspieszania. Dzięki temu wszystkiemu mechanizm działa bardzo płynnie, bez jakichkolwiek oporów co przekłada się na cichą pracę, pozwalając prowadzić pojazd w pełni komfortowo.

Jeśli szukasz sprawdzonych smarów technicznych do pojazdu zapraszamy do zapoznania się z ofertą VMPAuto. Dostępne na naszej stronie internetowej środki posiadają wyjątkowe właściwości zapewniające ochronę samochodom i motocyklom nawet w czasie ekstremalnych przeciążeń i trudnych warunków.